5 мита за диетата по време на бременност

Просто спрете да им вярвате

19 Март 2024 г.
5 мита за диетата по време на бременност

Жена мери обиколката на корема си. Снимка: Getty

Всяка бременна се страхува, че няма да върне предишните форми на тялото си, след като роди. Особено през последните години твърде много се акцентира върху виншния вид и младите жени няма как да не се влияят от това.
Ситуацията се усложнява и от фотосесиите на различни звезди, в които те се появяват в идеална форма месец или дори няколко седмици след раждането. Но не трябва да забравяме, че никой все още не е забранил фотошопа, нито е отменил индивидуалната способност на тялото да се възстановява бързо.
Има жени, на които по време на бременността увеличават не само корема, но и всички обиколки на тялото и то доста. Това обаче е рядкост и е по-добре да говорим за тези, които са успели да останат в препоръчителната норма и дори са успели малко да отслабнат след раждането. Защото това е възможно!
Всяка бъдеща майка има към какво да се стреми, основното е да бъде вдъхновена от положителни примери и да не прави най-честите грешки.

Бременна яде ябълка. Снимка: Getty

Мит №1: Не можете да отслабнете по време на бременност

Не изпадайте в крайности. Ако теглото ви преди бременността е било нормално и с напредването на термина наддаването ви върви по план, не е необходимо да отслабвате. Но ако преди зачеването сте били пълни или затлъстели, имате нужда от мека диета.
По време на бременност е изключително важно теглото да се контролира.
За 9 месеца е позволено да наддадете  от 9 до 15 килограма, в зависимост от първоначалните показатели.
Ако вашият лекар, въз основа на вашия индекс на телесна маса (ИТМ) и други формули за изчисление, ви съветва да преразгледате менюто си, по-добре е да го слушате.
Смята се, че при ИТМ е над 25, не само можете, но и трябва да спазвате диета. Важно е само да запомните, че не говорим за „диета“ , а за разумно меню.
Определено не бива да стоите гладна, да се отдадете на монодиети или да се откажете от месото.
Регулирането на излишните килограми и диетата по време на бременност трябва да става под наблюдението на лекар, за да се вземат предвид нуждите на бебето и да не му навредите. 
По време на бременност метаболизмът се променя, така че едни и същи порции сладки или нишестени храни могат да се настанят на бедрата много по-бързо.

Бременна похапва пица. Снимка: Getty

Мит №2: Ще ям за двама!

„Яж за двама!“ и „Тази торта ще те зарадва, сега ти трябват положителни емоцииа!“
Фактът, че сте бременна, не означава автоматично да увеличавате порциите си и да не се лишавате от нищо, което ви се иска. Това може да навреди не само на вас, но и на бебето. Например, ако детето наддаде повече от 4 кг до края на термина, има висок риск от слаби контракции по време на раждане и може да се наложи да се прилагат лекарства, които стимулират процеса.

Увеличава се и рискът от разкъсване на родовия канал, затова лекарите почти винаги извършват епизиотомия.
След раждането, поради факта, че мускулите на матката са твърде разтегнати под тежестта на бебето, тояще се свие по-бавно.
Лошите хранителни навици на майката могат впоследствие да повлияят на здравето на детето, тъй като то също ще бъде изложено на риск от затлъстяване.
Сега разбирате ли защо не трябва да ядете два пъти повече, а два пъти по-качествено.

Мит No3: Трябва стриктно да се ограничавате

Няма нужда да се отказвате от много храни, които класифицираме като „мазнини“ или „висококалорични“. Например, не трябва да изключвате храни, съдържащи нишесте (като картофи), хляб и масло от вашата диета. Може да са калорични, но са нужни и консумацията трябва да се контролира!
Сега трябва първо да помислите за бебето: всеки ден то трябва да получава пълния набор от здравословни хранителни вещества, включително мазнини и въглехидрати (разбира се, не каквито и да е, а бавни, „правилни“). Затова се уверете, че вашата „диета“ не води до дефицит на определени вещества.
Всяко хранене трябва да бъде добре балансирано.
Комбинирайте правилно всички групи здравословни храни в менюто си. Яжте 5 пъти на ден, за да не  чувствате внезапни пристъпи на глад.
Заложете на ястия, богати на желязо и протеини.
Всеки месец бебето ще расте (протеинът е строителен материал) и обемът на кръвта ще се увеличава (желязото е необходимо за поддържане на правилното ниво на хемоглобина).
Ще трябва обаче да се откажете от таак наречените „бързи храни“ и всички продукти, които съдържат вредни добавки.
Нека гледаме на тази забране не като на тежко задължение, а като на щастлив шанс: бременността е моментът, в който имаме най-силен стимул да сменим лошите хранителни навици със здравословни. И по-късно можем да практикуваме тези нови умения през целия си живот.

Следете стриктно килограмите
Ако забележите, че излишните килограми се натрупват твърде бързо, намалете количеството на „допълнителни“ храни в менюто.
Не забравяйте, че някои храни (фъстъци, семена, ядки, сушени плодове) са „безобидни“ само на пръв поглед: те са толкова калорични, колкото млечен шоколад или чипс.
Опитайте се да водите хранителен дневник - така по-лесно ще контролирате теглото си

Бременна приготвя салата. Снимка: Getty

Мит № 4: Трябва да преминете към „леки“ версии на сладки и мазни храни

Що се отнася до "нискомаслените" млечни продукти, е по-добре да не ги консумирате по време на бременност.
Би било по-разумно да си позволите да ядете стандартно кисело мляко веднъж на ден, дори и пълномаслено мляко, отколкото с „нула процента  Вие и вашето бебе се нуждаете от пълноценни животински мазнини, а не от заместители.

Още по-внимателно трябва да гледате на продуктите, обозначени на опаковката „без захар“. Те  доставят удоволствие, защото имат сладникав вкус и по-малко калории, но могат да бъдат опасни за бебето.
На първо място, трябва да избягвате всякакви подсладители, които съдържат аспартам. Тази добавка съдържа фенилаланин, ароматна алфа киселина, която е необходима и полезна за нашето тяло, но за бебетата с фенилкетонурия се превръща в отрова. Тъй като това сериозно наследствено заболяване може да бъде открито едва след раждането на детето, по-добре е да не рискувате!

Не си и помисляйте за протеинови блокчета, напитки на прах, инстантни супи, омлети и десерти.
Бебето расте през цялото време и през тези месеци имате нужда от много енергия. Ако напълно се откажете от обикновената храна и преминете към нейните хиперпротеинови опции, можете да получите около 600 калории на ден. Това е много малко за бременна жена.
Долната граница за бъдеща майка с високо тегло е 1200 калории на ден. Такава „диета“ ви позволява да загубите няколко килограма, но мускулната маса също ще изчезне с тях. В резултат на това ще се появи раздразнителност и умора, които изобщо не са ви необходими в сегашната ви ситуация.

Мит № 5: Слушайте вътрешния си глас

Ще успеете, ако не сте твърде строги към себе си и първоначално не си налагате непосилни ограничения. Въпреки реалната необходимост от контрол на теглото по време на бременност, психолози призовават да слушате собствените си желаания.
Важно е да продължавате да се наслаждаваме и на живота, и на храната, защото това е едно от най-ярките земни удоволствия. В противен случай ограниченията значително ще развалят настроението, ще доведат до сривове . Те ще предизвикат тежко чувство за вина, защото бъдещата майка носи двойна отговорност: не само за себе си, но и за бебето.
Няма нищо лошо понякога да правите изключения от правилата. Когато ежедневната ви диета е правилно балансирана, можете спокойно да си позволите малко парче торта или шоколад през първата половина на деня. Най-важното е, че не забравяйте да се движите повече.

По материали на Parents, Мона Василева

 

 

Здраве

Излишните килограми през бременността идват от ...

Здраве

Как се наследяват външният вид, височината, килограмите

Хранене

Ако бременната яде мазно, имунитетът на бебето в утробата пада

Здраве

Ако бременната престане да яде любима храна, това може да е „гласът“ на новия човек

Още от Бременност и раждане

Бременността с близнаци изисква по-сериозно следене.
Снимка: Shutterstock

 

10 предпазни мерки за бременните с близнаци

Какви навици може да предаде сурогатната майка на бебето?
Снимка: Shutterstock

 

Наследява ли бебето навиците на сурогатната майка

Бременна закусва. Снимка: Shutterstock

 

Какво издава анемията на бременната

Вода от чешмата. Снимка: Instagram

Защо бременните не трябва да вода от чешмата, дори преварена

Понякога се случва водите да изтекат по-рано от предвиденото.
Снимка: Shutterstock

 

Изтичане на водите без наличие на контракции

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Бременността с близнаци изисква по-сериозно следене.
Снимка: Shutterstock

 

Угрижена жена, която мисли. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Бременността с близнаци изисква по-сериозно следене.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

10 предпазни мерки за бременните с близнаци

Бременността с близнаци крие много повече рискове, затова е важно да знаете как да се пазите

Угрижена жена, която мисли. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

9 въпроса, които да си зададете преди развода

Готови ли сте да сложите край на всичко, което сте градили дълго време заедно

Има начини детето да запомни по-лесно текста. 
Снимка: Shutterstock

 

Образование

Как да помогнем на детето да запомни текст

Предлагаме ви един работещ метод, който ще улесни малчугана в ученето

Момиче, което учи. Снимка: Shutterstock

Образование

9 популярни родителски фрази, които правят ученика неудачник

Дори най-мотивираният може да се обезсърчи, ако постоянно ги слуша

Кери Харт целува Пинк. Снимка: Instagram

 

Заедно

Пинк се тревожи за здравето на съпруга си

Поп-звезда и професионалният състезател по мотокрос Кери Харт са женени от 2006 г.

Дете, което кашля . Снимка: Shutterstock

Здраве

Кашлицата е симптом на различни болести

Защо едни деца боледуват по-често от други